Zabieranie paragonu z kasy fiskalnej obowiazek klienta

We wszystkich sklepach, także internetowych, ale również w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, lekarskich i innych pojawiły się kasy fiskalne. I choć klienci nie zawsze pamiętają, żeby zabierać ze sobą paragony wydawane przez usługodawcę czy kasjera w sklepie, to właśnie oni powinni się zatroszczyć o zabranie wydrukowanego paragonu.

Każda drukarka fiskalna posnet posiada funkcję drukowania paragonu dla klienta oraz możliwość drukowania paragonu dla posiadacza kasy. Jednocześnie to posiadacz kasy ustala, czy paragony służące do rozliczeń z fiskusem, mają być drukowane na specjalnej rolce w wersji papierowej, czy może powinny być jedynie zapisywane na cyfrowym nośniku.

W przypadku klienta zabieranie paragonu z kasy fiskalnej leży po jego stronie. Część klientów skarży się, że paragon nie jest im do niczego potrzebny, że to dodatkowy papier, który za chwilę wyrzucą, niemniej jednak za niewydanie klientowi paragonu posiadacz kasy może zapłacić mandat. Coraz częściej urzędy skarbowe wysyłają swoich pracowników do sklepów, na stoiska w centrach handlowych czy do punktów usługowych, aby sprawdzić, czy klient otrzymał paragon. Dopuszczalna jest sytuacja, gdy klientowi został wydrukowany paragon, a klient go nie wziął. Takie paragony należy zniszczyć. Jeśli paragon będzie się znajdować w widocznym miejscu, a klient zdoła już wyjść ze sklepu, to za pozostawienie wydruku z kasy fiskalnej odpowiada posiadacz kasy, który może zostać ukarany mandatem skarbowym za niewydanie paragonu klientowi.

Także Ministerstwo Finansów postanowiło przychylić się do upowszechnienia odbierania przez klientów paragonów z kas fiskalnych. Pod koniec 2015 roku została uruchomiona Loteria Paragonowa, w której może wziąć udział każdy posiadacz paragonu fiskalnego. Posiadacz paragonu, który dokumentuje zakup produktu lub usługi na kwotę przekraczającą 10 zł, może swój paragon zarejestrować na stronie loterii, podając m.in. numer kasy fiskalnej, nr wydruku, określając kwotę i datę zakupu. Ideą loterii jest premiowanie szczęśliwych paragonów wartościowymi nagrodami rzeczowymi, losowanymi raz w miesiącu. Raz na kwartał zmienia się dodatkowo premiowana kategoria wystawców paragonów. Posiadacze takich specjalnych paragonów, wystawianych do tej pory przez fryzjerów i kosmetyczki oraz obecnie przez gabinety lekarskie i dentystyczne, mogą wylosować dodatkowo cenne nagrody specjalne.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl