Pozar lasu sosnowiec

Nowoczesne instalacje ATEXZapylanie powietrza pyłami (głównie pochodzenia drzewnego), farb proszkowych, czy też miału węglowego zapewne być mocno niebezpieczne w produktach, często ze względu na niezwykle intensywne ryzyko wybuchem. Według badań, to naturalnie bardzo silna koncentracja niewielkich ziaren pyłku są najczęstszymi przyczynami eksplozji. Źródłem zapłonu pyłku pewno być nie tylko otwarty ogień, lecz jeszcze niewielka iskra elektryczna, zaiskrzenie mechaniczne, bądź i prądy elektrostatyczne. Aby ustrzec się przed wybuchem należy stosować nowoczesne instalacje ATEX. Na szczęście na własnym rynku istnieje coraz bardzo profesjonalnych firm, które tworzą wysokiej wartości instalacje w niezwykle średniej cenie, dzięki dlaczego nie winno być żadnych poważniejszych kłopotów z odnalezieniem odpowiednich fachowców.

Bezpieczne instalacje wentylacji i odpylaniaAby instalacje odpylania i wentylacji stary niczym niezwykle funkcjonalne, należy stosować specjalny ssaw, odciągi miejscowe (dużo w ról ramion samonośnych) oraz okapy zlokalizowane, jak najbliżej miejsc emisji wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętać należy plus również o tym, by na bieżąco zapewnić dokładne usuwanie wszelkich skupisk pyłu, dzięki czemu zapobiec można wznoszeniu się pyłu oraz jego powtórnemu osiadaniu. Istotną funkcję pełni i systematyczne opróżnianie zbiorników na pył. W sytuacji kiedy pył kładzie się na ziemi hali, warto korzystać specjalne odkurzacze przemysłowe. Profesjonalne instalacje ATEX wymagają istnieć wyjątkowo odpowiednio uziemione a co najważniejsze nie mogą robić ładunków elektrostatycznych, przez które może dojść do powstania iskry. Kanały odciągowe muszą być wykonane koniecznie ze pewni o grubości ścianek od 2 do 3 mm.

Profesjonalne wentylatory oraz filtryW obecnych instalacjach wentylacji i odpylania, które zagrożone są wybuchem warto korzystać wentylatory oraz filtry z dobrym zabezpieczeniem wybuchowym zgodnym z najnowocześniejszą dyrektywą ATEX. Filtry przeciwwybuchowe powinny zawierać specjalne panele eksplozyjne. W współzależności z potrzeb, mogą istnieć one jedynego, albo wielokrotnego użytku. Pod wpływem eksplozji pyłu w budów ATEX, membrana ulega błyskawicznemu rozerwaniu, uwalniając wszystkie gazy wybuchowe prosto do atmosfery, dzięki czemu filtry nie zostaną uszkodzone. Instalacje zagrożone wybuchem powinny być urządzone ponadto w określony system gaszenia iskier także w współczesne systemy gaszenia pożaru wewnątrz samych instalacji. Oraz na jakichkolwiek kanałach wentylacyjnych, które dostarczane są do filtra, powinno położyć się klapy zwrotne, które doskonale zapobiegają rozsiewaniu się płomienia wewnątrz samych instalacji w zysku wybuchu niebezpiecznego miału w filtrach.

Tłumienie wybuchuNowe systemy tłumienia wybuchu, są obecnie najlepszymi a regularnie wykorzystywanymi metodami ochrony różnorodnych urządzeń przed skutkami wybuchu. Systemy tłumienia wybuchu prezentują się najczęściej ze dodatkowej butli HRD, czujników podczerwieni i ciśnienia oraz profesjonalnej centrali sterującej. Głównym zadaniem układu, jest oczywiście błyskawiczne rozpoznanie wybuchu w jego podstawowej fazie. Następnie następuje wtrysk specjalnego środka tłumiącego, którego znaczeniem jest ograniczenie niebezpiecznego wybuchu. Nowoczesne instalacje ATEX charakteryzują się bardzo krótkim czasem reakcji. Od momentu wykrycia zagrożenia wybuchu, do jego wszystkiego stłumienia może przejść zaledwie tysięczna część sekundy.