Kto musi miec kase fiskalna bez wzgledu na limit sprzedazy detalicznej

W 2015 roku pojawiły się zmiany w obowiązkach stosowania kasy fiskalnej. Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym 4 listopada 2014 roku powiększyła się grupa przedsiębiorców, którzy muszą dokonać zakupu kasy fiskalnej.

Kasa fiskalna bez względu na limit sprzedaży detalicznej obejmuje nowych sprzedawców w grupie realizacji dostaw i oferowania usług.

Jeśli chodzi o dostawę, to od teraz kasy fiskalnej będą musieli posiadać dostawcy perfum i wód toaletowych. Nie wliczają się do nich towary dostarczane na pokłady samolotów. Przedsiębiorstwa które dostarczają takie usługi jak dostawa: gazu płynnego, wyrobów, które mogą być użyte w postaci paliw silnikowych lub jego domieszek, naczep, przyczep, części do silników, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, sprzętu radiowego, telefonicznego, komunikacyjnego, sprzętu fotograficznego, czy płyt CD i DVD, a także kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych, dyskietek również są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej. Dotyczy to także dostawców nośników danych cyfrowych i analogowych zapisanych, jak i niezapisanych.

W przypadku świadczenia usług to pojawiło się ich o wiele więcej niż w przypadku realizacji dostawy. Kasa fiskalna bez względu na limit sprzedaży detalicznej tyczy się teraz dodatkowo: naprawy pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów (również naprawy opon, kół, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), przeglądu technicznego i badań pojazdów, przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, a także usługi fryzjerów, kosmetyczek i usług kosmetologicznych. Usługi gastronomiczne oferowane przez stacjonarne placówki (w tym sezonowe) i catering również muszę posiadać kasę fiskalną bez względu na limit sprzedaży. Co ciekawe, do tego grona załapały się też usługi prawne (np. usługi oferowane przez prawnika), ale z wyłączeniem usług oferowanych przez notariuszy.

Kasa fiskalna posnet temo bez względu na limit sprzedaży detalicznej dotyczy jedynie sprzedaży detalicznej, czyli takiej, w której sprzedaż dokonywana jest osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W przypadku gdy klientami są wyłącznie firmy, instytucje, placówki sprzedaż w wymienionych wyżej zakresach nie jest musi posiadać kasy fiskalnej.

Należy pamiętać, że rozporządzenie tyczy się wszystkich wyżej wymienionych, a nie tylko nowych podatników. W przypadku podatników, którzy nie mieli obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, należy wraz z początkiem 2015 roku zakupić kasę fiskalną, dokonać jej fiskalizacji i zgłosić w urzędzie. Masz na to tylko 2 miesiące.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl