Komunikacja kryzysowa

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po paru miesiącach, kiedy to bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Podróż na dodatkowy kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się bliższe i dostępniejsze, a co wewnątrz tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można kupić się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja i oryginalne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a można wylądować w Azji, w Afryce albo na egzotycznej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgody Europejskiej a wszystek jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która planuje uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle właściwe są w tym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w trudnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.