Kasa fiskalna jakie powinna spelniac warunki

mikroskopy stereoskopoweMikroskopy stereoskopowe. Wysokiej jakości optyka, ergonomia rozwiązania - Mikroskopy

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej został wprowadzony dla wszystkich osób dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Paragony z kas służą m.in. ewidencji oraz odpowiedniemu naliczeniu podatku. Jakie kryteria powinna spełniać kasa fiskalna, aby można jej było używać w handlu i usługach?


Dobra kasa fiskalna określona została rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. Rozporządzenie to znajduje się w Dzienniku Ustaw z dnia 16 września 2013 r., pod poz. 1076, a dotyczy kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne. Warto wymienić główne cechy – kasa powinna być wyposażona w zegar, który wskazuje datę i czas płatności za towar lub usługę, ma ona zawierać w pamięci niezmieniany numer unikatowy, musi także zapisywać trwale liczbę i łączną wartość paragonów anulowanych.
Podobnie jak i w przypadku innych urządzeń, także i tutaj musi odbywać się regularny przegląd techniczny. Jeżeli kasa działa bez problemów, wówczas termin pierwszego przypada dokładnie dwa lata od daty fiskalizacji kasy. Po dokonaniu przeglądu ma się kolejne dwa lata na następny przegląd. Dzięki temu kasa fiskalna będzie działać prawidłowo i bez żadnych problemów.
Sprzedażą kas fiskalnych zajmuje się kilkadziesiąt krajowych firm. Sklep kasy fiskalne to autoryzowani dystrybutorzy wszystkich znanych producentów. W swojej ofercie powinni również świadczyć usługi serwisowe.  Klient kupujący kasę nie musi znać się na wszystkim. Każdy sprzedawca powinien być w stanie prawidłowo doradzić, jaka będzie dobra kasa fiskalna do rodzaju prowadzonej działalności. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę, że inna kasa przeznaczona jest do taksówki, inna do gabinetu prawnika czy lekarza, a jeszcze inna do sklepu. Koszt kasy fiskalnej różni się m.in. od jej wielkości oraz liczby dodatkowych funkcji, jakie posiada. Takie dodatkowe funkcje i akcesoria to na przykład ładowarka samochodowa do kasy, która posłuży wszystkim osobom prowadzącym usługi przewozowe. Dla sklepów polecane są kasy wyposażone w czytnik kodów kreskowych i współpracę z wagą sklepową. Producentów kas i ich oferty znaleźć można w sieci.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl