Kasa czy drukarka fiskalna

W 2015 roku za sprawą Ministerstwa Finansów liczba podatników korzystających ze zwolnień z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą urządzeń rejestrujących, znacznie spadła. Oznacza to, że kasa lub drukarka fiskalna to niezbędny zakup dla prawie wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.


Od kilku lat stopniowo są wprowadzane zmiany w przepisach, w 2016 roku co prawda nic się w tym kierunku nie zmieniło, ale limit 20 000 tysięcy, który zwalnia z obowiązku posiadania takich urządzeń, nawet drobni detaliści dość szybko przekraczają.
Co więc wybrać, które urządzenie najlepiej się sprawdzi w naszej firmie? Czym się różni drukarka od kasy?
Kasa fiskalna to urządzenie do prowadzenia sprzedaży detalicznej, której zadaniem jest wystawianie paragonów fiskalnych. Stosowana jest przeważnie w małych i średnich sklepach, ale również doskonale sprawdzi się w dużych placówkach. Istnieją oczywiście różne rodzaje tych maszyn, np. przenośne (działające na akumulatory), które są niezbędne w miejscach, gdzie bywają przerwy w dostawie prądu oraz w przypadku osób często prowadzących swą działalność gospodarczą w domu klienta. Do takiej grupy można zaliczyć różnego typu usługodawców np. serwisy naprawcze, sprzedawców prowadzących handel obwoźny, a nawet prawników. Zaletą kas są niższe koszty zakupu niż drukarek, oraz niewątpliwie to, że do jej obsługi potrzebny jest tylko sprzedawca.
Drukarka fiskalna novitus służy do rejestrowania przychodów pochodzących ze sprzedaży i wydawania paragonów. Jednak zasadnicza różnica polega na tym, że nie może pracować samodzielnie, musi współpracować z komputerem posiadającym odpowiedni program sprzedażowy. Z rozwiązania tego najczęściej korzystają placówki posiadające bardzo dużą bazę towarową i są już zaopatrzone w komputery wyposażone w oprogramowanie sprzedażowe, np. do wystawiania faktur VAT. Podłączenie drukarki daje możliwość nie tylko wydruku paragonów, czy faktur, ale również umożliwia automatyczne rozchodowanie towaru (już w momencie wystawiania paragonu). Innymi zaletami jakie posiada ten sprzęt jest możliwość wglądu w stany magazynowe towarów (poprzez program sprzedażowy, oraz stosowanie różnych rabatów np.” kup dwa w cenie jednego”. Wady drukarek to oczywiście wysoka cena zakupu oraz niezbędna współpraca z komputerem.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl