Jakie sa rodzaje kas fiskalnych

http://p3blog.net/psycholog-psychoterapeutainfo/

Bardzo szybki rozwój technologii sprawił, iż dzisiejsze kasy fiskalne posiadają wiele rozmaitych funkcji, które nie tylko pozwalają na ewidencjonowanie sprzedaży, lecz również ułatwiają zarządzanie jednostką, chociażby usprawniają obsługę klientów, skracają czas niezbędny na inwentaryzację, pozwalają na pełną kontrolę pracy kasjera, jak również kontrolę zapasów magazynowych.

Kasy novitus cechuje wysoka funkcjonalność, potrafią one również współpracować z całym szeregiem urządzeń, możemy do nich podłączyć np. komputer, czytnik kodów kreskowych, czytnik kart magnetycznych oraz czytnik kart chipowych, terminal kart płatniczych, czy wagę elektroniczną. Jednym słowem, dzisiejsze kasy fiskalne należą do nieco bardziej skomplikowanych urządzeń elektronicznych niż te sprzed kilku laty i mają naprawdę złożoną konstrukcję.

Jakie mamy rodzaje kas fiskalnych? Zwykle kasy fiskalne dzielimy na dwie grupy – kasy Electronic Cash Register w skrócie ECR oraz kasy Electronic Point Of Sale- POS, zwane także kasami komputerowymi. Te dwa rodzaje kas cechuje trochę inny zakres możliwości, który jest pochodną ich parametrów technicznych. Mówiąc jak najprościej, kasy ERC mają w stosunku do kas POS niezwykle ograniczone możliwości rozbudowy i konfiguracji, a także cechują się ograniczoną pamięcią i wgranym na stałe oprogramowaniem. Podstawowa dla kas ERC pamięć RAM ma pojemność od 1 do 8 MG, a zatem po kilku latach użytkowania, nie ma już na niej miejsca i praktycznie nadaje się do wymiany. Jest jeszcze jedna, interesująca różnica – aczkolwiek do kasy ERC mamy możliwość podłączenia różnych urządzeń peryferyjnych, w tym również komputer, nie jest możliwe poprowadzenie sprzedaży z poziomu programu komputerowego – do tego niezbędna jest nam obsługa kasjera.

Wśród kas typu ERC wyróżniamy:
-kasy przenośne – o niewielkich rozmiarach i z ograniczonym zakresem funkcji. Są to urządzenia przeznaczone między innymi dla tych użytkowników, którzy wystawiają paragony, których treść się powtarza.
-kasy jednostanowiskowe – potrafią trochę więcej, niż kasy mobilne, można do nich podłączyć chociażby wagę, komputer, a także czytnik kodów i w ten sposób trochę zmienić ich konfigurację.
– kasy systemowe – stanowią wyposażenie większych przedsiębiorstw, w których jest wiele stanowisk kasowych.

Kasy POS – są niezwykle zaawansowaną technologicznie grupą urządzeń rejestrujących. Oczywiście należałoby je nazwać komputerami, które są przystosowane do ewidencjonowania obrotów, a także realizacji kilku różnych funkcji, które są związane z magazynowaniem towarów, a także ich sprzedażą.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl