Do czego sluza dozowniki celkowe

Dozownik celkowy stanowi urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest przede wszystkim odbiór pyłu z urządzeń odpylających oraz wszelkiego rodzaju zbiorników magazynujących. Ponadto dozowniki celkowe mają na celu bardzo szczelne zamknięcie omawianych elementów zarówno podczas pracy, jak i postoju. Szczelne zamknięcie uniemożliwia dekompresję urządzeń. Należy pamiętać, iż temperatura pyłów nie może być wyższa niż 200 stopni Celsjusza. Ponadto nie może być mowy o agresywności pyłów.


Omawiane urządzenia składają się z korpusu, łopatek, wirnika i motoreduktora. Korpus jest nieruchomy, ale znajduje się w nim wirnik, który się obraca. Wirnik posiada od sześciu do ośmiu łopatek. Łopatki mogą być zarówno stalowe, ale ich zakończenia mogą być pokryte gumowymi nakładkami. Wirnik znajduje się w obudowach łożysk. Łożyska odsunięte są od korpusu, po to by nie dostał się do nich pył. Motoreduktor przykręcony jest do korpusu. Napędza on wirnik dozownika celkowego. Zarówno wlot, jak i wylot omawianego urządzenia zakończony jest kołnierzem bądź kwadratowym, bądź okrągłym.
Mając zamiar zaopatrzyć się w dozownik celkowy, warto zwrócić uwagę na jego wielkość, rodzaj pyłów, temperaturę pracy dozownika oraz miejsce pracy. Przed zakupem najlepiej skonsultować się z odpowiednim doradcą.
Dozowniki celkowe są niezmiernie proste w obsłudze, a ich istota działania nie jest skomplikowana. Ich podstawowym celem jest przede wszystkim dozowanie materiałów drobnoziarnistych oraz sypkich. Mowa tu o takich materiałach jak ziarna zbóż, mleko w proszku, przyprawy, ziele angielskie, pieprz, cukier, kazeina, sól, pyły filtracyjne.
Zastosowanie dozowników celkowych jest bardzo szerokie. Stosuje się je w wielu gałęziach przemysłowych zarówno na każdym etapie produkcji, w zakresie linii pakowania produktów, przy ważeniu oraz dozowaniu i transportowaniu pneumatycznym.
Dozowniki celkowe można stosować także jako tak zwane śluzy, których zadaniem jest odcinanie sfery roboczej o odmiennych ciśnieniach. Należy także pamiętać, że w stanie higienizacji osadów spełnia niezmiernie ważną rolę urządzenia przeznaczonego do porcjowania dawek reagenta wykorzystywanego do higienizacji osadów.
Dozowniki celkowe muszę spełniać wszelkie rygorystyczne normy higieniczne oraz normy bezpieczeństwa przewidziane przepisami prawa.