Co powinno znajdowac sie w oprogramowaniu dla kadr

Komputeryzacja naszego przemysłu przebiega w zastraszającym tempie. Nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat obserwujemy, jak zmienia się pod wpływem maszyn liczących ogół zachowań ludzkich, nasz tryb życia i wiele innych aspektów cywilizacji. Ostatnimi czasy, dzięki popularyzacji nauki programowania, pojawia się na rynku wiele ciekawych programów, które pomagają nam w wielu codziennych czynnościach.

W tym tekście opiszemy jak powinien wyglądać pprofesjonalny program dla kadr.
Zacznijmy od tego, czym powinien się on zajmować. Po pierwsze i niewątpliwie najważniejsze musiałby zbierać informacje na temat kadr pracowniczych i być zdolnym do odpowiedniego ich przetwarzania w celu uzyskania pożądanych przez osobę obsługującą danych wyjściowych. Jeśli chcielibyśmy na przykład dowiedzieć się ile w sumie ludzi pracuje w naszej firmie, program zsumowałby pracowników na poszczególnych stanowiskach lub ilu z nich pracuje w którym sektorze przedsiębiorstwa.
To tylko jedno z wielu potencjalnie pożytecznych zastosowań naszego program. Można sobie tylko wyobrażać, jak bardzo mógłby się o okazać pomocny dla każdego, kto musi wypełniać papierkową robotę na co dzień. Skuteczność pracy takiej osoby wzrosłaby niepomiernie, gdyby tylko miał dostęp do opisywanego tutaj oprogramowania.
Przejdźmy teraz może do aspektu użytkowania aplikacji. Jeżeli chcielibyśmy, aby nasz program był łatwy w obsłudze i przystępny dla każdego, kto nie ma zbyt częstego kontaktu z komputerem, należałoby wprowadzić bardzo prosty interfejs. Wszystkie funkcje powinny być opisane tak, aby nie było najmniejszych wątpliwości dotyczących ich przeznaczenia.
W kwestii oprawy graficznej, panuje niemal całkowita dowolność. Wszystko zależy od programisty. Jednakże, ze względów zdrowotnych, warto zadbać o ciemne tło i odznaczające się na nim jasne napisy, które jednocześnie nie będą zbyt jaskrawe, ponieważ ma to bardzo niekorzystny wpływ na nasze narządy wzroku.
Program dla kadr musi być przede wszystkim funkcjonalny i uniwersalny.  Bez problemu powinniśmy znaleźć najważniejsze informacje o pracowniku w systemie. Oprócz danych personalnych w programie powinny znajdować są takie informacje jak: ewidencja czasu pracy, rejestrowanie i rozliczanie nieobecności, naliczanie urlopów pracownikom, nadgodzin, badań okresowych i wiele innych.