Cechy dobrych kolposkopow

Kolposkop to niezastąpione urządzenie, które jest powszechnie wykorzystywane w zakresie prowadzenia badań związanych z patologiami szyjki macicy. Służy do badań cytologicznych rozmazów pochwowo-szyjkowych.

Obecnie wszystkie kolposkopy są nowoczesne i wygodne w użyciu. Istnieje możliwość trwałej archiwizacji dynamicznych obrazów, które obserwuje się w urządzeniu. Nowoczesna elektronika i pantografy dają możliwość wykonywania precyzyjnych ruchów w każdej płaszczyźnie, dzięki czemu badanie kolposkopowe jest znacznie łatwiejsze i bardziej precyzyjne. Zdecydowana większość modeli jest wyposażona w kamery cyfrowe, dzięki którym można archiwizować przebieg badania. Zapis może mieć postać kolpofotografii, archiwizacji cyfrowej na nośnikach elektronicznych lub postać zapisu video.

Wskazuje się na kilka podstawowych cech, jakimi powinien się odznaczać dobrej jakości kolposkop. Przede wszystkim musi być urządzeniem najwyższej jakości. Musi zapewniać dobrą jakość obrazu, wyraźne zdjęcia i filmy oraz musi być wyposażony w oprogramowanie specjalistyczne, dzięki któremu będzie można dokonać dokładnej analizy zebranego materiału wizualnego. Liczy się również jak największa stabilność urządzenia.

Układ optyczny dobrej jakości kolposkopu zazwyczaj bazuje na soczewkach niemieckiej produkcji. Układ optyczny powinien być również wyposażony w kilka trybów przybliżania. Najlepsze modele umożliwiają 20-krotne przybliżenie. Przy wyborze kolposkopu należy również zwrócić uwagę na zakres ogniskowania oraz zakres ustawiania ostrości. Im większy, tym lepiej.

Najlepsze urządzenia muszą być wyposażone w ramię pantografu, które zapewni swobodny i dokładny ruch w każdej możliwej płaszczyźnie. Ramię powinno być wyposażone w możliwość blokady, dzięki czemu będzie je można pozostawić skierowane we wskazanym kierunku.